• Historia szkoły

Działalność Szkoły Podstawowej w Smólsku sięga czasów przedwojennych. Najstarsze istniejące kroniki szkolne opisują sytuację powojennej szkoły. Uczniowie uczą się w bardzo trudnych warunkach. Mały, ciasny budynek szkolny jest jednocześnie mieszkaniem nauczycieli tu pracujących.
          W latach 1956 – 1963 szkołą opiekują się państwo Sabina i Jerzy Skakujowie, od roku 1964 państwo Pawłowscy. Budynek starej szkoły, mimo, iż odnawiany jest przez pracujących tu nauczycieli i mieszkańców, nie spełnia w pełni swojej roli. Izby lekcyjne ogrzewane są piecami węglowymi, brak jest wody bieżącej i sanitariatów. Z powodu niewystarczającej ilości sal lekcyjnych, niektóre zajęcia odbywają się w domach prywatnych między innymi u p. Łęckich, p. Kapków, p. Grabiasów, a także w świetlicy wiejskiej. Budynek starej szkoły nie jest w stanie pomieścić uczniów. Uczniowie starszych klas dojeżdżają do szkoły w Majdanie Księżpolskim.
          Rodzi się plan rozbudowy szkoły, są marzenia i nadzieja na polepszenie warunków lokalowych szkoły. 9 grudnia 1984r. odbyło się zebranie mieszkańców wsi Smólsko Duże, Smólsko Małe, Brodziaki i Edwardów w sprawie rozbudowy istniejącej szkoły. Uczestnicy jednomyślnie ustalili, że szkoła jest zbyt mała, nie posiada odpowiedniego zaplecza i potrzebna jest jej rozbudowa. Na zebraniu został wybrany Komitet Rozbudowy Szkoły. W skład którego weszli: Jan Okoń – przewodniczący, Henryk Głąb – zastępca przewodniczącego, Zofia Nizio -  skarbnik, Jan Bury – sekretarz.
          Sytuacja
          nadal jest trudna. Uczniowie klas I i II uczęszczają na drugą zmianę klasy VII i VIII dojeżdżają do szkoły w Majdanie Księżpolskim. Od dnia 24.09.1987r. mieszkańcy wsi Smólska Dużego, Smólska Małego, Brodziaków i Edwardowa rozpoczęli prace społeczne związane z przygotowaniem placu pod rozbudowę szkoły.
          Dnia 23 października 1989r. rozpoczynamy naukę nowym budynku szkolnym. Spełniły się marzenia nauczycieli, dzieci i mieszkańców wsi. Szkoła jest piękna, duża, nowoczesna. Każda klasa ma swoją salę lekcyjną. Na korytarzach panuje ruch i gwar. Staraniem p. dyrektor Krystyny Łęckiej szkoła stale wzbogacana jest w pomoce dydaktyczne, baza szkoły stale poprawia się.Nowym wyzwaniem staje się zorganizowanie dożywiania dzieci i związane z tym uruchomienie bloku żywieniowego. Od 19 września 1994r. rozpoczyna pracę szkolna stołówka. Od 2004r. dyrektorem szkoły jest p. Barbara Wojciechowska. W czasie jej kadencji wykonanych zostało bardzo wiele prac.  Podczas wakacji 2014r. został przeprowadzony gruntowny remont szkoły.